معافیت سربازی با صافی کف پا

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

معافیت سربازی کف پای صاف

آیا با صافی کف پا می توان معافیت پزشکی گرفت و خدمت سربازی معاف شد؟

معافیت پزشکی کف پای صاف یکی از معافیت های پزشکی است که مشمولان به دنبال گرفتن این معافیت هستند. مشمولان باید بدانند که از کجا بفهمند کف پای آنها صاف است ما در این مقاله درباره معافیت پزشکی کف پای صاف اطلاعاتی در اختیار آنها قرار می دهیم.

برای آنکه مشمول بفهمد کف پای او صاف است با مراجعه به مرکز ارتوپدی فنی و اسکن کف پا به طور کامل از صاف بودن کف پای خود مطمئن شود که معافیت پزشکی کف پای صاف به او تعلق می گیرد. این معافیت پزشکی جزیی از معافیت نظام وظیفه است.

معافیت سربازی کف پای صاف از جمله  معافیت های جسمی است که در نظام جمهوری اسلامی به ان توجه خاصی می شود.

صافی کف پا یکی از مشکلاتی است که میتواند به فرد کمک  کند تا از طریق آن معافیت پزشکی دریافت نماید.

بر اساس این مسئله یکی از بندهای معافیت سربازی مشکلات جسمی و روانی است این مشکلات میتوانند برای فرد معافیت دائم یا معافیت از رزم را به همراه داشته باشند.

اگر بخواهیم شفاف تر صحبت کنیم معافیت سربازی کف پای صاف به معنای این است که پای فرد فاقد قوس باشد وجود این قوس ها در پا  کمک می کند تا نیروهای مختلف در جهت های متفاوت بدن کنترل شوند.

این نیروها در صورتی که توسط قوس پا کنترل و جهت دهی نشوند به مفاصل و استخوان های فرد در دراز مدت آسیب می زنند.

علت معافیت سربازی کف پای صاف

 

۱-وراثت

۲-افزایش وزن

۳-آسیب های وارد شده به پا

۴-مشکلات دیابتی

۵-شکستگی پا

۶-ابتلا به برخی بیماریها مانند آرتریت روماتوئید

۷-مشکلات روانی و عصبی

۸-سن

 

چگونگی تشخیص کف پای صاف

 

صافی کف پا با علائمی خود را نشان می دهد.

از جمله این علائم میتوان به مواردی چون صافی یک طرفه یا دوطرفه پا، ساییدگی کفش‌‌ها به سمت داخل، درد ناحیه تحتانی پاها، درد ناحیه داخل قوزک پا، تورم قسمت داخلی قوزک و پا درد اشاره کرد.

در تشخیص صافی کف پا، متخصص ابتدا پا و قوزک پا را بررسی کرده و وضعیت آن ها را در زمان ایستادن و راه رفتن فرد مورد توجه قرار بگیرید ،  حتی چگونگی راه رفتن فرد و میزان حرکت پا هم میتواند دلیل بر صافی کف پا باشد.

از انجاییکه که ممکن است  صافی کف پا به علت مشکلات قسمت زانو یا ران باشد توجه به نواحی بالایی پا نیز میتواند در این پروسه تاثیر گذار باشد.

برای تشخیص درست بیماری باید به ارتوپدی فنی و پزشک ارتوپد مراجعه کرد تا از طریق اسکن کف پا، سی‌تی‌اسکن و آزمایش‌های خون این بیماری تایید شود.

 

موارد معافیت سربازی کف پای صاف :

 • در صورت ایستادن زیاد کف پای شما خسته می شود
 • پاشنه پا به سمت خارج منحرف شده باشد
 • در ساق پا، احساس درد شدیدی می کنید
 • و غیره

 

دفورمیتی مفصل مچ پا

 • الف) در مواردی که اختلال در راه رفتن ایجاد کرده باشد به فرد مشمول خدمت معافیت دائم داده می شود.
 • ب) در مواردی که اختلال در راه رفتن ایجاد نکرده باشد، معاف از خدمات رزمی داده می شود.

امروزه راهکارهایی زیادی برای بیمارانی که کف پای آنها صاف است وجود دارد مثال بارز آن استفاده از کفش ها یا کفی های طبی است که کف آن قوس دارد تا کمک کند کف پا از حالت صافی خود خارج شود.

 

این کفی ها با توجه به اسکن کف پای شما به صورت کامپیوتری ساخته می شوند و باعث می شود تا درد پای شما کمتر احساس شود و از میزان خستگی شما می کاهد.

 

دریافت معافیت پزشکی کف پای صاف

مشمول ابتدا به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و دفترچه راهنمای اعزام به خدمت را دریافت و مطالعه می کند.

پس از آن مشخصات فردی خود و دیگر مشخصاتی که مربوط به معافیت پزشکی است را به ثبت می رساند.

سپس توسط پزشک مورد معاینه قرار می گیرد و در صورتی که شدت صاف بودن کف پا بیشتر باشد به بیمارستان برای معاینه دقیق تر فرستاده می شود.

در آخر نیز برای رای شورای پزشکی کمیسیون پزشکی برایش برگزار می کنند تا معافیت از رزم یا معافیت دائم به وی تعلق بگیرد.

 

مراحل انجام معافیت سربازی کف پای صاف

کسانی که می خواهند معافیت سربازی کف پای صاف بگیرند میتوانند از طریق طی کردن یکسری مراحل کارت معافیت پزشکی خود را دریافت نمایند.

برای این کار ابتدا باید مدارک پزشکی مبتنی بر کف پای صاف برای فرد مشمول تهیه شود بعد از معاینه اولیه نتیجه به شورای پزشکی بیمارستان رفته و تایید شود.

بعد از این مراحل مشمولان خدمت سربازی به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه دعوت می گردند و در صورتی که شورای پزشکی نظام وظیفه، بیماری کف پای صاف آنان را تأیید کند کارت پایان خدمت سربازی از طریق معافیت پزشکی کف پای صاف برای آنان صادر می گردد.

کارت معافیت پزشکی سربازی هیچ گونه تفاوتی با کارت پایان خدمت مشمول ندارد.  محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند و نوع معافیت شما تاثیر بر حضور اجتماعی شما در جامعه ندارد.

تنها مسئله به شرایط استخدامی سازمان ها و مراکز دولتی مربوط می گردد که با توجه به قوانین تصویب شده اگر فرد متقاضی بتواند ویژگی ها و شرایط شغل مورد نظر را برعهده گرفت مانعی جهت استخدام وی وجو ندارد.

 

 مدارک لازم برای گرفتن معافیت سربازی کف پا صاف

 1. اصل و کپی کارت ملی
 2. اصل و کپی شناسنامه تمامی صفحات
 3. اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی
 4. یک قطعه عکس رنگی تمام رخ ۳ در ۴ با زمینه سفید
 5. تکمیل برگه های شماره ۱، ۲ و ۵
 6. افتتاح حساب در بانک سپه

برای اطلاعات دقیق و مشاوره جهت اطلاع از وضعیت پای خود و معاینه در این زمینه میتوانید با مشاوران ما در مرکز ارتوپدی دیاکو  یا مطب دکتر ابوعلی تماس حاصل فرمایید.

این مطلب را برای دوستانتان بفرستید

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
E-mail